[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 3 - ( پاييز 1381 ) ::
جلد 4 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر روش های مختلف شخم بر وزن مخصوص ظاهری، تخلخل، رطوبت خاک و عملکرد گندم در شرایط دیم
سیدمرتضی عظیم زاده ، علیرضا کوچکی، مصطفی بالا
چکیده:   (3244 مشاهده)
به منظور بررسی اثر روش های مختلف شخم بر وزن مخصوص ظاهری خاک، تخلخل،تغییرات رطوبت خاک و عملکرد گندم دیم، آزمایشی از سال زراعی 65-1364 تا سال زراعی 77-1376 در مرکز بین المللی ایکاردا به صورت طرح بلوک های کامل تصادفی در چهار تکرار به اجرا درآمد. تیمارهای شخم شامل شخم برگردان دار، شخم با گاوآهن قلمی، شخم با گاوآهن پنجه غازی و سیستم بدون شخم بود. نتایج آزمایش نشان داد که شخم برگردان دار در عمق صفر تا ده سانتیمتری خاک در مقایسه با سایر روش های شخم دارای وزن مخصوص ظاهری کمتری بود و در عمق 10تا20 سانتیمتری سیستم بدون شخم بیشترین وزن مخصوص ظاهری را دارا بود. در عمق 20 تا 30 و 30 تا 40 سانتیمتری خاک، شخم با گاوآهن پنجه غازی در مقایسه با سایر تیمارها دارای وزن مخصوص ظاهری بیشتری بود. برعکس در لایه صفر تا ده سانتیمتری خاک در تیمار شخم با گاوآهن برگردان در مقایسه با سایر تیمارها تخلخل بیشتری داشت. در عمق 10 تا 20 سانتیمتری، سیستم بدون شخم دارای کمترین درصد تخلخل بود و در عمق 20 تا30 و 30 تا40 سانتیمتری کمترین درصد تخلخل مربوط به شخم با گاوآهن پنجه غازی بود. ذخیره رطوبت خاک در تیمار های مختلف شخم در سال زراعی67- 1366 که یک سال پر باران بود در هیچ یک از تاریخ های نمونه برداری اختلاف زیادی نداشت ولی در سال زراعی 69-1368 که یک سال کم باران بود،اختلاف موجود در ذخیره رطوبت در تیمارهای مختلف شخم به طور معنی داری بیشتر بود. در این سال زراعی در تمام تاریخ های نمونه برداری، تیمار شخم با گاوآهن برگردان دار در مقایسه با سایر تیمارها رطوبت کمتری داشت و سیستم بدون شخم بیشترین مقدار رطوبت را دارا بود. در سال زراعی 72-1371 که سالی با بارندگی متوسط بود، تیمار شخم با گاوآهن برگردان دار در مقایسه با سایر تیمارها رطوبت کمتری داشت. متوسط عملکرد بیولوژیک، عملکرد کاه و عملکرد دانه در سال های آزمایش در تیمار بدون شخم به صورت معنی داری از سایر تیمار های شخم کمتر بود ولی بین سه تیمار شخم برگردان دار، قلمی و پنجه غازی اختلاف معنی دار وجود نداشت.
واژه‌های کلیدی: شخم، وزن مخصوص ظاهری، تخلخل، رطوبت خاک و عملکرد بیولوژیک گندم
متن کامل [PDF 617 kb]   (1979 دریافت)    
نوع مطالعه: علمی - پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۲/۱۱ | انتشار: ۱۳۹۳/۱۲/۱۱
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Effect of different tillage methods on bulk density, porosity, soil moisture content and yield of wheat under dryland conditions. 3. 2002; 4 (3)
URL: http://agrobreedjournal.ir/article-1-405-fa.html

عظیم زاده سیدمرتضی، کوچکی علیرضا، بالا مصطفی. بررسی اثر روش های مختلف شخم بر وزن مخصوص ظاهری، تخلخل، رطوبت خاک و عملکرد گندم در شرایط دیم. 1. 1381; 4 (3)

URL: http://agrobreedjournal.ir/article-1-405-fa.htmlدوره 4، شماره 3 - ( پاييز 1381 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علوم زراعی ایران Iranian Journal of Crop Sciences
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3844